Suche, zmęczone, piekące lub zaczerwienione oczy to najczęstsze dolegliwości, które mogą świadczyć, że cierpimy na zespół suchego oka.

Warto wiedzieć, że „suche oko” to poważne schorzenie, które nieleczone powoduje nasilenie dolegliwości, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki i znacznego spadku komfortu życia. „Suche oko” zwane również zespołem suchego oka to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.

Objawy

 • uczucie ciała obcego pod powiekami i uczucie suchości oczu 
 • pojawia się pieczenie oczu
 • światłowstręt
 • nadmierne łzawienie
 • ból oka
 • zmęczenie oczu
 • okresowe przymglenie widzenia.

Objawy te nasilają się jeszcze bardziej w niekorzystnych warunkach otoczenia np. w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzowanym lub z ogrzewaniem centralnym), na słońcu i wietrze, w miejskim smogu lub w dymie papierosowym oraz kiedy rzadko mrugamy, np. w czasie czytania, oglądania telewizji czy podczas korzystania z komputera w pracy i w domu.

Zdarza się, że do powyższych dolegliwości dołączają się swędzenie powiek i ich brzegów, zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek, łuski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina, uczucie ocierania powierzchni oka przy ruchach powiek.

Objawy te są najczęściej wynikiem nieprawidłowego składu łez. Do nieprawidłowego składu filmu łzowego dochodzi najczęściej w wyniku dysfunkcji lub przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma (z ang. MGD). Nieprawidłowy skład łez może występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym wydzielaniem łez.

Przyczyny

Z wielu przyczyn może dojść do zmniejszenia produkcji łez lub do ich nieprawidłowego składu. Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka to:

 • wiek (wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez)

 •  niektóre choroby ogólne lub leki przyjmowane w trakcie leczenia schorzeń (choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby reumatoidalne, choroby skóry np. trądzik, zaburzenia hormonalne i inne)

 • stosowanie przewlekle preparatów do oczu z konserwantem np. leczenie przeciwbakteryjne antybiotykiem lub leczenie jaskry

 • używanie soczewek kontaktowych

 • dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma, prowadząca do przewlekłego zapalenia brzegów powiek.

Leczenie

Często zdarza się, że kiedy objawy ze strony oczu nie są bardzo dokuczliwe lekceważymy je. Kiedy dochodzi do nasilenia dolegliwości staramy się poradzić sobie sami z problemem. Niestety często lekceważenie objawów suchego oka lub niewłaściwe postępowanie powoduje nasilenie dolegliwości i może prowadzić do pogorszenia stanu oraz nieodwracalnych zmian na powierzchni oka. Zdarza się również, że zespół suchego oka bywa przeoczony lub wręcz mylony z innymi schorzeniami oczu np. z alergią oczu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który zaproponuje odpowiednią terapię.