Czapka i szalik mogą nie wystarczyć, by ochronić się przed działaniem wiatru. Zapewniają osłonę głowie, uszom oraz szyi, jednak nasze oczy wciąż są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dowiedz się, co zrobić by poradzić sobie z tą sytuacją!

Uczucie piasku pod powiekami mimo, że nic nie wpadło nam do oczu - coś takiego możemy poczuć, gdy przebywamy na zewnątrz, szczególnie w wietrzną pogodę. Do najczęściej występujących przykrych dolegliwości, które powoduje wiatr należą:

  • suchość oczu

  • nadmierne łzawienie

  • zaczerwienienie i opuchlizna oczu

  • pieczenie

Podrażniający rogówkę wiatr wywołuje również inne objawy: swędzenie i męczliwość oczu oraz nadwrażliwość na światło. Konsekwencją łzawienia mogą być kolejne zaburzenia: pogorszenie widzenia i rozmycie obrazu. Warto obserwować objawy, jakie się pojawiają i podjąć działania, które zredukują uciążliwe dolegliwości.

Pamiętaj o tym, że wiatr podrażnia oczy nie tylko w mroźne dni, ale także w upały (również gorące powietrze może wywoływać wspomniane reakcje).

Jak chronić oczy przed wiatrem?

Gdy wychodzisz na zewnątrz w bardzo mroźny i wietrzny dzień nie zmuszaj swoich oczu do zbyt szerokiego otwarcia, ponieważ szybko możesz poczuć silny ból, spowodowany zamarzaniem rogówki. Oprócz bólu mogą pojawić się także inne bardzo nieprzyjemne dolegliwości: niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło i skurcze powiek.

Najlepiej załóż zakrywające dokładnie oczy gogle, które stworzą barierę ochronną przed lodowatym powietrzem. Warto to zrobić szczególnie podczas uprawiania sportu zimą, np. jazdy na nartach i na łyżwach. Nie zapomnij o wkładaniu gogli lub okularów przeciwsłonecznych również w słoneczne dni, zwłaszcza gdy jedziesz na rowerze, załatwiasz sporo sprawunków w upały lub spędzasz gorące dni na zwiedzaniu.

Poza bezpośrednią ochroną oczu przed wiatrem warto także podjąć inne działania. Gdy przebywasz w domu nawilżaj i wietrz pomieszczenia. Zadbaj o swoją dietę: pij dużo płynów i zwiększ spożycie kwasów omega-3, które przyczyniają się do stabilizacji filmu łzowego oraz pomagają w pobudzaniu wytwarzania łez. Regularnie stosuj sztuczne łzy bez konserwantów, które nawilżą Twoje oczy. Gdy czujesz pieczenie oczu nie pocieraj ich dłonią, bo tylko jeszcze bardziej je podrażnisz. Jeśli Twoje oczy łzawią użyj do ich otarcia jałowych hipoalergicznych chusteczek.