Pieczenie, łzawienie oczu, spuchnięta powieka lub innego rodzaju podrażnienie oczu może zepsuć każdy letni wypoczynek. Podpowiadamy co warto zabrać ze sobą i jak dbać o odpowiednią higienę oczu w trakcie wyjazdów.

Słońce, wiatr, długie podróże samochodem lub samolotem, dostanie się kurzu czy piasku do oka, alergia oczna — to tylko niektóre przyczyny podrażnienia oczu, które często zdarzają się w czasie wyjazdów urlopowych.

Chrońmy oczy przed słońcem!

Znajdująca się w atmosferze ochronna warstwa ozonu z roku na rok zmniejsza się i coraz więcej niebezpiecznego promieniowania UV dociera do powierzchni ziemi. Wiemy, że jest szkodliwe dla skóry, ale czy zwracamy uwagę na ochronę oczu? Niestety, skutkiem regularnego narażania oczu na promieniowanie UVB może być nie tylko okresowe podrażnienie powierzchni oka (pieczenie, zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie), ale również uszkodzenie delikatnych wewnętrznych tkanek oka. Promieniowanie UV jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które już mają zdiagnozowane choroby oczu lub, u których rodzinnie występują problemy z oczami. Pakując wakacyjny bagaż pamiętamy więc nie tylko o preparatach do opalania i kremach z filtrem do ciała, ale także o produktach dla ochrony oczu.

Pamiętajmy o dobrych okularach przeciwsłonecznych i kroplach do oczu z filtrem UV!

Atestowane okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV, pochodzące z wiarygodnego źródła, to część sukcesu. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie krople. HYABAK, to jedyne nawilżające krople do oczu z filtrem UVB, które przyniosą natychmiastową ulgę podrażnionym i zmęczonym podróżą oczom oraz ochronią przed podrażnieniem wywołanym słońcem, promieniowaniem UVB i wiatrem.

Więcej na temat dlaczego i jak warto jeszcze chronić oczy przed słońcem? - przeczytaj 

A gdy wpadnie coś do oka... 

Wietrzny dzień może być utrapieniem nie tylko dla alergików wrażliwych na pyłki traw lub drzew. Jazda samochodem przy otwartym oknie, spacer po plaży lub ulicy może spowodować, że do oka dostanie się piasek, kurz czy inne ciało obce. Pocieranie oka, zatarcie np. brudnymi rękami może prowadzić do mikrourazów i zainfekowania powierzchni oka, wywołując zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki. Ratunkiem jest możliwe szybkie przepłukanie powierzchni oczu. Najlepiej sprawdza się w tej sytuacji sól fizjologiczna do oczu HYDRABAK w wygodnym, wielodawkowym opakowaniu w systemie ABAK, która delikatnie wypłucze zanieczyszczenia nie podrażniając oka. HYDRABAK można stosować przez dwa miesiące od otwarcia opakowania, także u dzieci.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny oczu i ich okolic!

Warto pamiętać o codziennej higienie powiek i okolic oczu. Zapobiegniemy odkładaniu się tłuszczu, zaschniętej wydzieliny oraz zanieczyszczeń (piasku, kurzu) na rzęsach i powiekach oraz przywrócimy naturalne dla oka warunki. Dzięki regularnej higienie okolic oczu unikniemy takich objawów dyskomfortu jak: podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie lub opuchlizna powiek i zwiększymy skuteczność działania kropli do oczu. Do oczyszczania brzegów powiek należy stosować przeznaczone do tego celu, sterylne, hypoalergiczne chusteczki Blephaclean. Są one nasączone składnikami delikatnie oczyszczającymi i kojącymi, odpowiednimi dla wrażliwych okolic oczu. O zasadach higieny okolic oczu powinni szczególnie pamiętać użytkownicy soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe w podróży

Pamiętajmy, że przy braku odpowiedniej higieny soczewki kontaktowe mogą być również źródłem groźnych infekcji oka, szczególnie przy współistniejących mikrourazach powierzchni oka (np. w wyniku niedostatecznego zwilżenia powierzchni oka). Źródłem drobnoustrojów wywołujących zakażenia oczu (pierwotniaków np: Acanthamoeba, bakterii, wirusów i grzybów) może być również woda z kranów, stawów i jezior oraz chlorowana woda w basenach. Uważajmy wszędzie tam, gdzie panują wilgoć i złe warunki higieniczno-sanitarne,  co zdarza się często w czasie urlopowych wojaży.

Pamiętaj o:

  • dokładnym myciu rąk przed zdejmowaniem i zakładaniem soczewek
  • nie używaniu żadnych "zastępczych" środków zamiast płynów do płukania i przechowywania soczewek
  • codziennym czyszczeniu i właściwym przechowywaniu soczewek (zgodnie z zaleceniami producenta i specjalistów)
  • regularnej wymianie soczewek (zgodnie z okresem, na jaki są przeznaczone) i pojemników do ich przechowywania
  • regularnym nawilżaniu oczu kroplami typu sztuczne łzy bez konserwantów w trakcie wielogodzinnego noszenia szkieł kontaktowych
  • codziennym oczyszczaniu brzegów powiek środkami do tego przeznaczonymi.

W przypadku wystąpienia podrażnienia oka lub stanów zapalnych, bezwzględnie należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i skonsultować się z lekarzem okulistą.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku (np. uprawiających sporty wodne) powinni pomyśleć o wygodnych, jednodniowych soczewkach kontaktowych, które po wyjęciu z oka po prostu się wyrzuca. Wyjeżdżając należy spakować wszystkie niezbędne akcesoria w odpowiedniej ilości — nie liczmy na to, że w każdej miejscowości wakacyjnej uda nam się je zakupić.