Nadmierne, uporczywe łzawienie oczu to uciążliwa dolegliwość, która często uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych zajęć, pracę przy komputerze, czy prowadzenie samochodu. Łzawienie może mieć różne nasilenie — skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Łzy powlekają oko cieniutką warstwą, tworząc tzw. film łzowy, który jest rozprowadzany podczas mrugania. Jest to — wbrew pozorom — skomplikowana, trójfazowa mieszanina różnych składników przypominająca w przekroju kanapkę.

film lzowy schemat.jpg

Choć wydają się tylko wyrazicielami naszych emocji — łzy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oka, jego ochrony i wyraźnego, komfortowego widzenia. Każda nieprawidłowość w składzie lub ilości łez powoduje powstawanie dokuczliwych objawów szczypania, pieczenia, nadmiernego łzawienia lub przeciwnie — uczucia suchości i piasku pod powiekami.
Konsekwencje zaniedbywania takich objawów mogą niestety być bardzo poważne.

Przyczyny łzawiących oczu

Łzawienie oczu jest częstym objawem zaburzeń powierzchni oka i łez. Najczęściej występuje ono pod wpływem silnego słońca czy wiatru, ale w skrajnych przypadkach możemy łzawić również w zamkniętych pomieszczeniach — praktycznie bez przerwy. Łzy przelewają się przez brzegi powiek i wypływają z oka zamiast utrzymywać się stabilnie na jego powierzchni.

Przyczyny łzawiących oczu to najczęściej:

  • niewłaściwy skład łez: woda zawarta w łzach nie może się „przyczepić” do powierzchni oka i ciągle z niego wypływa;
  • zbyt mała ilość łez na oku i/lub istniejące już mikrouszkodzenia powierzchni oka: oko jest nadwrażliwe i każde dodatkowe podrażnienie jak np. nagły wiatr, słońce czy kurz pobudza oko do dodatkowego, nadmiernego łzawienia.

Należy pamiętać, że dokuczliwe, chroniczne łzawienie może mieć też inne, bardziej złożone przyczyny, wymagające zastosowania korekcji wzroku,  leczenia ogólnoustrojowego lub nawet zabiegu chirurgicznego. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą.

Łzawienie oczu — jak sobie pomóc?

Łzawienie oczu będące skutkiem niedoboru lub nieprawidłowego składu łez najczęściej leczy się objawowo kroplami do oczu typu sztuczne łzy. Są one dostępne w aptekach bez recepty.

Warto poprosić o krople bez szkodliwych dla oczu konserwantów. Można je dostać w postaci wygodnych, jednorazowych opakowań tzw. minimsów, lub w wielodawkowych buteleczkach, ze specjalnym systemem (mechanizm z pompką albo poszerzona szyjka zakraplacza np. ABAK®) gwarantującym jałowość przez cały okres stosowania. Jeżeli buteleczka jest zwykła — krople zawierają konserwant.

Wychodząc na zewnątrz, zakładajmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Ochroni to oczy przed drażniącym działaniem wiatru i słońca.  W okresie nasilenia dolegliwości warto przerwać stosowanie tuszu do rzęs i kremów pod oczy, a także — jeżeli mamy wadę wzroku — zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na rzecz okularów.

Odchodzi do lamusa stosowanie ziół w postaci kropli do oczu, naparów i okładów na oczy.  Zioła np. świetlik, rumianek i herbaty nie są przygotowywane z myślą o oczach — stężenie i skład zawartych w nich substancji może być dla wrażliwych oczu niewłaściwy, ponadto łatwo o alergię.