Długie przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze nie ma optymalnego poziomu wilgotności przyczynia się do wysychania powierzchni oczu. Dowiedz się, jakie dolegliwości mogą powodować klimatyzacja oraz centralne ogrzewanie oraz co możesz zrobić, by poprawić komfort widzenia.

Gdy powietrze jest zbyt zimne

Klimatyzacja przynosi ulgę podczas upalnych dni, obniża temperaturę powietrza ale jednocześnie je osusza. Skutkiem długiego i częstego przebywania w sztucznie schładzanych pomieszczeniach jest wysuszenie powierzchni oka, ich zaczerwienienie, swędzenie i ból. Biorąc pod uwagę, że w okresie letnim klimatyzacja towarzyszy nam nieustannie – w biurze, samochodzie czy komunikacji miejskiej – tym większe prawdopodobieństwo, że dolegliwości zaczną się nasilać, przeszkadzając w codziennych czynnościach. Dlaczego tak się dzieje? 

Syndrom oka biurowego

W środowisku pracy, w biurze nasze oczy są nie tylko narażone na przesuszenie spowodowane stosowaniem klimatyzacji, ale także przez inne czynniki. Pracując przed komputerem zaczynamy mniej mrugać, wskutek czego oczy przestają być prawidłowo nawilżone. Uczucie zmęczenia i bólu oczu jest pogłębiane przez źle dobrane oświetlenie oraz ograniczony kontakt z naturalnym światłem. Spotęgowaniu objawów sprzyjają także niektóre nawyki i działania związane z naszym stylem życia: palenie papierosów, niezdrowa dieta, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych i przyjmowanie niektórych leków oraz niewłaściwa korekcja wad wzroku.

Za ciepło – też niedobrze

Nie tylko zbyt zimne, ale również zbyt ciepłe powietrze może podrażniać oczy i powodować ich suchość. Temperatura we wnętrzach (czy to w biurze, czy w domu) nie powinna być zbyt wysoka. Warto postawić w pokoju termometr i sprawdzać, ile jest stopni, gdy już kaloryfer się rozgrzeje. Nie lekceważ uznanych za prawidłowe parametrów!

Optymalna temperatura we wnętrzach wynosi ok. 20-22 °C, a w sypialni jeszcze lepsza będzie niższa temperatura (ok. 18 °C). Gdy w pomieszczeniach jest cieplej, to wówczas wilgotność powietrza spada poniżej 30%,  efektem tego mogą być przykre dolegliwości: zmęczenie, ból, zaczerwienienie i swędzenie oczu. Optymalny poziom wilgotności powietrza wynosi 45–55%, dlatego gdy kaloryfery grzeją, zawieś na nich ceramiczny nawilżacz. W sezonie grzewczym pamiętaj również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeśli występuje u Ciebie syndrom oka biurowego, zadbaj o higienę pracy. Jeśli pracujesz przed komputerem, rób przerwy i patrz w dal. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest odpowiednio oświetlone. Jeśli masz taką możliwość, wyłącz klimatyzator i otwórz szeroko okno, a jeśli nie jest to możliwe, postaraj się usiąść jak najdalej od klimatyzatora. Regularnie stosuj sztuczne łzy, które nawilżą rogówkę i spojówkę oka dając Ci uczucie ulgi. Koniecznie wybieraj preparaty bez konserwantów. Jeśli masz wadę wzroku, odwiedź okulistę, by sprawdzić, czy Twoje soczewki zostały prawidłowo dobrane.