Zakraplanie oczu czasami sprawia spore trudności — trudno jest ustawić buteleczkę tak, aby kropla trafiła do oka, zdarza się uraz końcówką zakraplacza, sama czynność dla niektórych jest nieprzyjemna. Odpowiednia technika zakraplania oczu jest jednak konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności podawanych leków. Jak więc prawidłowo zakraplać oczy?

Zawsze czytaj ulotkę!

Zawsze przed użyciem kropli do oczu, maści lub żeli przeczytaj ulotkę dołączoną do produktu. Zawarte w ulotce wskazania i przeciwwskazania, różnego rodzaju ostrzeżenia i konieczne środki ostrożności pozwalają ocenić, czy dany preparat będzie dla nas odpowiedni. 

Koniecznie zwróć uwagę na wskazówki dotyczące prawidłowego przechowywania preparatów. 

Zwróć uwagę w jakich warunkach dany lek (preparat) powinien być przechowywany. Niektóre leki oczne wymagają przechowywania w lodówce, inne można zostawić w temperaturze pokojowej. Zawsze należy chronić lek zarówno przed zamrożeniem, jak i nadmiernym ogrzaniem (np. powyżej 25° C). Nieodpowiednie przechowywanie kropli może zmienić ich właściwości! 

Przestrzegaj terminu ważności preparatu (również tej od momentu jego otwarcia)! 

Każdy lek czy preparat ma swoją, ściśle określoną, datę ważności wytłoczoną na opakowaniu. Jest to termin, do którego dany preparat może być przechowywany przed otwarciem. Otwieranie i stosowanie każdego preparatu, również okulistycznego, po terminie ważności może powodować, że leczenie będzie nieskuteczne, może również wywołać działania niepożądane. Ponadto preparat ma określoną trwałość od momentu otwarcia. Jest to czas, w którym mamy gwarancję, że dany preparat działa właściwie i że jest sterylny. Kropli bez konserwantów w jednorazowych fiolkach (miniminsach) nie można po otwarciu przechowywać. Otwartą ampułkę po zakropleniu należy wyrzucić, nawet jeśli nie zużyliśmy całej zawartości. Krople w butelkach wielorazowych, niezależnie czy z konserwantem czy bez, również należy po otwarciu zużyć w ściśle określonym czasie. W przypadku kropli ocznych jest to najczęściej okres od 4 tygodni do 6 miesięcy. Warto po otworzeniu kropli do oczu zapisać na opakowaniu datę otwarcia.

Nigdy nie dotykaj końcówką dozownika do oka, ani nie dotykaj jej palcami! 

Większość dozowników kropli okulistycznych nie jest w pełni zabezpieczona przed dostaniem się do ich środka drobnoustrojów chorobotwórczych. Dotykanie końcówki zakraplacza może spowodować nadkażenie kropli i oka.

Zwróć uwagę na sposób użycia preparatu. 

Pamiętaj, że od prawidłowej techniki zakraplania oczu zależy skuteczność działania specyfiku, a przez to skuteczność leczenia.

Technika prawidłowego zakraplania oczu:

  • Najpierw dokładnie umyj ręce.
  • Przyłóż palec wskazujący lewej ręki poniżej krawędzi dolnej powieki (od części zewnętrznej, skroniowej) i delikatnie odciągnij powiekę w dół tworząc rodzaj kieszonki. 
  • Odchyl głowę do tyłu, unieś wzrok ku górze i w tym czasie drugą ręką ustaw butelkę lub tubkę w pozycji pionowej nad okiem.
  • Nie dotykając końcówką zakraplacza wpuść nie więcej niż 1 kroplę preparatu do "kieszonki" w powiece w jej części skroniowej.

Pamiętaj, że nie należy wpuszczać kropli w kącik w pobliżu nosa, gdyż tu znajduje sie kanał łzowy, którym podany środek spłynie do nosa i gardła, a lek nie utrzyma się w wymaganym stężeniu na powierzchni oka — może wówczas odpowiednio nie zadziałać!

Bezpośrednio po wpuszczeniu kropli zamknij powieki na 1-2 minuty. Możesz delikatnie ucisnąć zamknięte powieki palcem wskazującym tuż przy nosowym kąciku nosowym.

Pamiętaj, by bezpośrednio po wpuszczeniu kropli do oka przez chwilę nie mrugać, gdyż mruganie powoduje odprowadzanie leku do kanału łzowego. Po zamknięciu powiek preparat samoistnie pokrywa powierzchnię oka.

zakraplanie 2.jpg
  • Po ok. 2 minutach możesz rozpocząć wpuszczanie kropli do drugiego oka. Zapobiega to bezwiednemu mruganiu pierwszego oka w czasie podawania kropli do drugiego.
  • Zachowaj odstęp pomiędzy zakropleniem kolejnych kropli do oczu. Zanim podasz kolejne lekarstwo odczekaj 10-15 minut.

Pamiętaj, że bezpośrednie podawanie 2 preparatów jeden po drugim powoduje wypłukanie obu z nich — żaden nie będzie skuteczny!

Jeżeli masz trudności spróbuj wpuścić krople do oczu przed lustrem lub w pozycji leżącej. Możesz poprosić też inną osobę o pomoc, ale koniecznie zapoznaj go z powyższymi zasadami zakraplania oczu.