Słońce szkodzi nie tylko skórze, ale i oczom. Podczas słonecznego dnia do oka dociera nawet 10 krotnie więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia.

Na dużych wysokościach, w ośnieżonych górach, na piaszczystych plażach i przy odbijających powierzchniach wody (morza i jeziora) promieniowanie jest najbardziej intensywne. Jesteśmy narażeni na promieniowanie bezpośrednie oraz odbite. Promieniowanie UV jest najbardziej intensywne w godzinach południowych, jednak naszym oczom szkodzi najbardziej rano i po południu, gdy słońce znajduje się w bezpośredniej linii naszego wzroku.

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na trzy typy (w zależności od długości fali świetlnej):

UV-A – odpowiedzialne za opalanie i przedwczesne starzenie skóry;
UV-B – odpowiedzialne za poparzenia słoneczne, nowotwory skóry i uszkodzenia oczu;
UV-C – pochłaniane przez atmosferę, praktycznie nie docierające do powierzchni ziemi.

Promieniowanie UVB powoduje w oku wiele uszkodzeń, których pierwszymi i charakterystycznymi objawami są:

  • pieczenie, szczypanie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • uczucie suchości i piasku pod powiekami,
  • nadmierne, nieopanowane łzawienie,
  • nadwrażliwość na światło.

Uszkodzenia dotyczą nie tylko powierzchni naszego oka ale i delikatnych tkanek wewnętrznych.  Promieniowanie UV wywołuje w tkankach stres oksydacyjny i zapalenie — sprzyja m.in. rozwojowi chorób siatkówki (AMD — związane z wiekiem zwyrodnienie plamki, retinopatii) i soczewki (zaćma). Pod wpływem silnego słońca czy wiatru może dojść również do nadmiernego wysychania powierzchni oka i wystąpienia objawów podrażnienia i dyskomfortu typowych dla tzw. suchego oka. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ubytku lub utraty widzenia. Dlatego do ochrony oczu należy koniecznie stosować produkty z filtrem UV.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

  • Noś okulary przeciwsłoneczne, ale tylko z odpowiednim filtrem UV. Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV szkodzą bardziej niż brak okularów. Powodują bowiem rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV uszkadzających tkankę oka. Warto wybierać takie okulary, aby ich oprawki z boku były również zabudowane.

  • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe wybieraj te z filtrem UV. Pamiętaj jednak, że soczewki kontaktowe  nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych — nie zakrywają całkowicie oczu i otaczających ich okolic.

  • Podrażnione słońcem lub wiatrem oczy nawilżaj odpowiednimi kroplami typu sztuczne łzy (bez konserwantów chemicznych). Użyj jedynych w Polsce, nawilżających kropli do oczu z płynnym filtrem UV — HYABAK.

  • Stosuj dietę bogatą w luteinę i zeaksantynę-karotenoidy, które stanowią naturalne, wewnętrzne filtry chroniące oko przed promieniowaniem UV oraz antyoksydanty — stanowiące ochronę przed wolnymi rodnikami.

hyabak promieniowanie uv