Hyabak Packshoty
Miej oko na cały dzień
Hyabak Hyabak
w czasie podroży
i wypoczynku
Ikony
na słońcu
i wietrze
Bez żadnych konserwantów

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek Odczuwasz dokuczliwe swędzenie oczu i/lub powiek? Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dolegliwości są związane z alergicznym zapaleniem spojówek, szczególnie gdy masz stwierdzoną alergię na pyłki, roztocza, sierść zwierząt, twoja skóra jest atopowa lub masz astmę. Dowiedz się więcej jak pozbyć sie nieprzyjemnych objawów.

Objawy oczne występują u 40-60% osób z chorobami alergicznymi. Alergię spojówek stwierdza się u 96% z objawami kataru siennego, czyli chorych na sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Dzieje się tak, gdyż narząd wzroku jest dogodnym miejscem do rozwoju reakcji alergicznej z uwagi na brak istotnych mechanicznych barier, które utrudniałyby dotarcie alergenów.  Dostający się na powierzchnię oka alergen wywołuje reakcję immunologiczną, w następstwie której dochodzi do rozwoju stanu zapalnego  z reguły w spojówce, ale może on objąć także rogówkę i powieki.
 
Jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek?
 
Alergiczne zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem oczu  (najczęściej połączonym z wyciekiem z nosa) oraz dokuczliwym swędzeniem oczu i ich okolic. Bez świądu nie ma alergii.1  Czasami może pojawić się światłowstręt.
 
Objawy te mogą występować:
Alergiczne zapalenia spojówek mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły.
 
Najczęstszymi alergenami wywołującymi alergiczne zapalenie spojówek są:

Inne czynniki mogące mieć wpływa na zaostrzenie objawów alergicznego zapalenia spojówek?

Na występowanie objawów choroby alergicznej, poza samymi alergenami, mają wpływ inne czynniki, które wywołują dodatkowe podrażnienie oczu. Należy unikać :

Jak można leczyć alergiczne zapalenia spojówek?

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem, jak w każdej alergii jest unikanie lub zmniejszenie narażenia  na szkodliwe alergeny.
 
Dlatego zgodnie z polskim konsensusem opracowanym przez specjalistów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, kluczowym elementem w leczeniu alergii ocznej jest leczenie niefarmakologiczne, które przynosi ulgę,  zmniejsza zużycie leków przeciwalergicznych oraz zmniejsza ryzyko zakażeń bakteryjnych czy wirusowych.1
 
Leczenie niefarmakologiczne obejmuje:

Codzienna higiena wrażliwych okolic oczu w alergii

Codzienna higiena okolic oczu, czyli rzęs i brzegów powiek polega na usuwaniu z nich alergenów specjalistycznymi przeznaczonymi do tego celu preparatami. Wykonywana codziennie i starannie ma działanie kojące i przygotowuje wrażliwe okolice oczu do podaży leków. 
Istotne jest, aby stosowane do higieny powiek w alergii preparaty były hypoalergiczne i pozbawione substancji drażniących, takich jak konserwanty czy parabeny.

Najlepiej wybierać preparaty, które są stworzone przy współpracy okulistów i dermatologów, jak Blephaclean® lub Blephasol®.
 
Blephaclean®  to hypoalergiczne, jałowe chusteczki do profesjonalnej higieny powiek - gotowe do użycia w każdej chwili, można je mieć zawsze przy sobie. Blephasol® to płyn micelarny, którym zwilżamy płatek kosmetyczny, którym przecieramy okolice oczu  - czytaj więcej na higienapowiek.pl
 

Nawilżające krople do oczu w alergii

Zastosowanie kropli do oczu typu sztuczne łzy ma za zadanie wypłukanie alergenów z worka spojówkowego i powierzchni oka, ale także zapobieganie wystąpienia objawów zespołu suchego oka.

 
Zespół suchego oka bardzo często towarzyszy alergicznemu zapaleniu spojówek, gdyż:
Stosowanie nawilżających kropli do oczu stabilizuje zaburzony film łzowy. Ich działanie terapeutyczne utrzymuje się przez maksymalnie kilkadziesiąt minut po podaniu, dlatego wymagają kilkakrotnego stosowania w ciągu doby.
 
Pamiętajmy, że konserwanty w kroplach do oczu mogą wywołać lub nasilić alergię! 
Dlatego należy wybierać preparaty BEZ KONSERWANTÓW!
Dla większej ulgi  krople do oczu można schłodzić w lodówce (ale nie zamrażać!).
 
Nawilżające krople do oczu Hyabak nie zawierają żadnych konserwantów, teraz dostępne także w formie minimsów. 

Leki na alergiczne zapalenie spojówek

Kolejnym krokiem jest leczenie miejscowe lekami przeciwalergicznymi . W aptece dostępnych jest wiele przeciwalergicznych kropli do oczu bez recepty – jednak większość z nich należy do grupy kromoglikanów, które skuteczność terapeutyczną osiągają dopiero po ok. dwóch tygodniach stosowania. Jeżeli alergia już się „rozpętała” ich skuteczność będzie ograniczona do mechanicznego wypłukania alergenów z oka. Ponadto prawie wszystkie dostępne bez recepty krople przeciwalergiczne zawierają konserwant.
Po odpowiedni lek lepiej więc udać się do lekarza okulisty lub alergologa. Lekarze najczęściej zalecają leki antyhistaminowe o wielokierunkowym mechanizmie działania5. Ich działanie jest szybkie (ulga w ciągu kilku minut) i długotrwałe. Są to krople do oczu wydawane na receptę, zatem ich zastosowanie wymaga wizyty u lekarza. Warto zapytać  lekarza, czy wypisany na receptę preparat na pewno nie zawiera konserwantów. 
 
Leki przeciwalergiczne bez konserwantów są:
→ bezpieczniejsze dla powierzchni oka4
→ lepiej tolerowane2,3,
→ przynoszą większą ulgę od objawów alergii2,5!
 
 
Referencje:
1. Bogacka E, et al., Alergia Astma Immunologia 2009, 15 (2): 75-86, 
2. Torkildsen et al Clin Ther 2008, 
3. Greiner et al, Clin Ther 2003, 
4. Pauly, Mol Vis 2011, 
5. Beden et al., Therapie 2004; 

Suche oko inaczej zespoł suchego oka - objawy, przyczyny, leczenie

Suche oczy, zmęczenie lub pieczenie oczu, lekkie zaczerwienienie oczu to najczęstsze dolegliwości, które mogą świadczyć, że cierpimy na zespół suchego oka, zwany prosto „suchym okiem”. Warto wiedzieć, że „suche oko” to poważne schorzenie oczu, które nieleczone powoduje nasilenie dolegliwości, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki i znacznego spadku komfortu życia. Jakie są przyczyny i objawy zespołu suchego oka oraz jak je leczyć?

Co to jest "suche oko"?

Suche oko” zwane również zespołem suchego oka to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.

Jakie są objawy "suchego oka"?

Niedostateczne wydzielanie łez powoduje:
•    uczucie ciała obcego pod powiekami i uczucie suchości oczu
•    pojawia się pieczenie oczu
•    światłowstręt
•    nadmierne łzawienie
•    ból oka
•    zmęczenie oczu
•    okresowe przymglenie widzenia.

Objawy te nasilają się jeszcze bardziej:
- w niekorzystnych warunkach otoczenia np. w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzowanym lub z ogrzewaniem centralnym), na słońcu i wietrze, w miejskim smogu lub w dymie papierosowym;
- kiedy rzadko mrugamy, np. w czasie czytania, oglądania telewizji czy podczas  korzystania z komputera w pracy i w domu.

Zdarza się, że do powyższych dolegliwości dołączają się:
•    swędzenie powiek i ich brzegów
•    zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek
•    łuski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina
•    uczucie ocierania powierzchni oka przy ruchach powiek.

Objawy te są najczęściej wynikiem nieprawidłowego składu łez. Do nieprawidłowego składu filmu łzowego dochodzi najczęściej w wyniku dysfunkcji lub przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma (z ang. MGD). Nieprawidłowy skład łez może występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym wydzielaniem łez.

Jakie są przyczyny "suchego oka"?

Z wielu przyczyn może dojść do zmniejszenia produkcji łez lub do ich nieprawidłowego składu. Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka to:
•    wiek -wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez
•    niektóre choroby ogólne lub leki przyjmowane w trakcie leczenia schorzeń (choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby reumatoidalne, choroby skóry np. trądzik, zaburzenia hormonalne i inne)
•    stosowanie przewlekle preparatów do oczu z konserwantem np. leczenie przeciwbakteryjne antybiotykiem lub leczenie jaskry
•    używanie soczewek kontaktowych
•    dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma, prowadząca do przewlekłego zapalenia brzegów powiek.

Leczenie zespołu suchego oka

Często zdarza się, że kiedy objawy ze strony oczu nie są bardzo dokuczliwe lekceważymy je. Kiedy dochodzi do nasilenia dolegliwości staramy się poradzić sobie sami z problemem. Niestety często lekceważenie objawów suchego oka lub niewłaściwe postępowanie powoduje nasilenie dolegliwości i może prowadzić do pogorszenia stanu oraz nieodwracalnych zmian na powierzchni oka. Zdarza się również, że zespół suchego oka bywa przeoczony lub wręcz mylony z innymi schorzeniami oczu np. z alergią oczu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który zaproponuje odpowiednią terapię.

Podstawowym postępowaniem w zespole suchego oka jest:
- ograniczenie lub wyeliminowanie przyczyny np. w przypadku pracy przy komputerze zastosowanie się do zaleceń dla użytkowników komputerów, unikane pomieszczeń z suchym powietrzem, osłanianie oczu przed wiatrem
- stosowanie preparatów nawilżających typu sztuczne łzy bez konserwantów np. kropli do oczu Hyabak®
- stosowanie profesjonalnej higieny brzegów powiek, która zmniejsza odparowanie łez i zwiększa skuteczność nawilżających kropli do oczu (sztucznych łez) – więcej o higienie brzegów powiek na www.higienapowiek.pl.

Więcej o roli profesjonalnej higieny brzegów powiek w zespole suchego oka i leczeniu tego schorzenia mówi okulista dr. Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska:

 

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować?

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować? Masz zaczerwienione oczy, spuchnięte powieki, a oczy pieką i łzawią? Często razi Cię światło a powieki bywają posklejane? A może swędzące oczy i powieki uprzykrzają Ci życie? Zastanawiasz się czy masz zapalenie spojówek czy inną chorobę oczu i szukasz informacji jakie krople do oczu bez recepty przyniosą Ci ulgę?

W aptekach jest dostępnych wiele leków lub wyrobów medycznych w kroplach do oczu, ale które z nich można zastosować samodzielnie a kiedy staje się to niebezpieczne?

Powyższe dolegliwości mogą być objawem takich chorób oczu, jak:


•    alergiczne zapalenie spojówek,
•    infekcyjne zapalenie spojówek (bakteryjne, wirusowe, chlamydiowe lub grzybicze),
•    zespół suchego oka
•    niespecyficzne zapalenie spojówek w wyniku podrażnienia czynnikami środowiskowymi (np.  dym, gazy, niewyspanie, niewłaściwe oświetlenie, promieniowanie UV),
•    zapalenie brzegów powiek
•    i inne.

Samodzielne, niewłaściwe leczenie tych schorzeń może spowodować  trwałe zmiany w narządzie wzroku, prowadzące do zmniejszenia ostrości a nawet utraty wzroku. Dlatego decyzję o leczeniu powinien podejmować przede wszystkim lekarz, który postawi właściwą diagnozę.

Wśród preparatów w kroplach lub maściach do oczu bez recepty w aptekach dostępne są:


•    nawilżające krople do oczu typu sztuczne łzy - łagodzące dolegliwości suchego oka, pomocne w przepłukiwaniu worka spojówkowego np. w celu wypłukiwaniu alergenu,
•    niektóre leki przeciwalergiczne stosowane w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek; niestety te dostępne bez recepty mają bardzo niską skuteczność,
•    leki obkurczające naczynia krwionośne (np. z chlorowodorkiem tetryzoliny) tzw. krople na zaczerwienione oczy, których stosowanie ze względu na skutki uboczne powinno być bardzo ograniczone i doraźne,
•    preparaty ziołowe i homeopatyczne (zawierają wyciągi ziołowe mogące być przyczyną wystąpienia podrażnień i alergii ocznych),
•    sól fizjologiczna do oczu służąca do przepłukiwania powierzchni oka.

Przed zakupem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do produktów. Pozwoli to nam upewnić się, czy właśnie ten specyfik jest potrzebny naszym oczom i jak go stosować aby był skuteczny. W razie niejasności czy wątpliwości należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem okulistą.

PILNIE ZASIĘGNIJ PORADY LEKARZA OKULISTY, jeśli dokuczliwe objawy ze strony oczu:


•    wystąpią nagle, są bardzo nasilone, pojawiają się jednostronnie lub po urazie oka (np. zaczerwienienie, ból, pieczenie),
•    utrzymują się dłużej niż trzy dni,
•    towarzyszą im inne zmiany, takie jak np. świąd, duża ilość wydzieliny lub wydzielina ropna, silny ból oka, zaburzenia widzenia i ogólne objawy chorobowe (np. mdłości, gorączka, wysypka, bóle stawów),
•    Zawsze szczególnie pilnej konsultacji okulistycznej wymaga nagły spadek ostrości wzroku, gdyż może być objawem zagrażających utratą wzroku zmian.

 

Zapoznaj się również z artykułem na temat jak prawidłowo aplikować krople do oczu, aby leczenie było skuteczne i bezpieczne.
 

Zakraplanie oczu - jak prawidłowo aplikować leki do oczu?

Zakraplanie oczu - jak prawidłowo aplikować leki do oczu? Zakraplanie oczu czasami sprawia spore trudności - trudno jest ustawić buteleczkę tak, aby kropla trafiła do oka, zdarza się uraz końcówką zakraplacza, sama czynność dla niektórych jest nieprzyjemna. Odpowiednia technika zakraplania oczu jest jednak konieczna do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności podawanych leków. Jak więc prawidłowo zakraplać oczy?

Zawsze czytaj ulotkę!

Zawsze przed użyciem kropli do oczu, maści lub żeli przeczytaj ulotkę dołączoną do produktu. Zawarte w ulotce wskazania i przeciwwskazania, różnego rodzaju ostrzeżenia i konieczne środki ostrożności pozwalają ocenić, czy dany preparat będzie dla nas odpowiedni. 

Koniecznie zwróć uwagę na wskazówki dotyczące prawidłowego przechowywania preparatów. Zwróć uwagę w jakich warunkach dany lek (preparat) powinien być przechowywany. Niektóre leki oczne wymagają przechowywania w lodówce, inne można zostawić w temperaturze pokojowej. Zawsze należy chronić lek zarówno przed zamrożeniem, jak i nadmiernym ogrzaniem (np. powyżej 25° C). Nieodpowiednie przechowywanie kropli może zmienić ich właściwości!

Przestrzegaj terminu ważności preparatu (również tej od momentu jego otwarcia)! Każdy lek czy preparat ma swoją, ściśle określoną, datę ważności wytłoczoną na opakowaniu. Jest to termin, do którego dany preparat może być przechowywany przed otwarciem. Otwieranie i stosowanie każdego preparatu, również okulistycznego, po terminie ważności może powodować, że leczenie będzie nieskuteczne, może również wywołać działania niepożądane.Ponadto preparat ma określoną trwałość od momentu otwarcia. Jest to czas, w którym mamy gwarancję, że dany preparat działa właściwie i że jest sterylny. Kropli bez konserwantów w jednorazowych fiolkach (miniminsach) nie można po otwarciu przechowywać. Otwartą ampułkę po zakropleniu należy wyrzucić, nawet jeśli nie zużyliśmy całej zawartości. Krople w butelkach wielorazowych – niezależnie czy z konserwantem czy bez – również należy po otwarciu zużyć w ściśle określonym czasie. W przypadku kropli ocznych jest to najczęściej okres od 4 tygodni do 6 miesięcy.Warto po otworzeniu kropli do oczu zapisać na opakowaniu datę otwarcia.

Nigdy nie dotykaj końcówką dozownika do oka ani nie dotykaj jej palcami! Większość dozowników kropli okulistycznych nie jest w pełni zabezpieczona przed dostaniem się do ich środka drobnoustrojów chorobotwórczych. Dotykanie końcówki zakraplacza może spowodować nadkażenie kropli i oka.

Zwróć uwagę na sposób użycia preparatu. Pamiętaj, że od prawidłowej techniki zakraplania oczu zależy skuteczność działania specyfiku, a przez to skuteczność leczenia.

Technika prawidłowego zakraplania oczu:zakraplanie 1

Pamiętaj, że nie należy wpuszczać kropli w kącik w pobliżu nosa, gdyż tu znajduje sie kanał łzowy, którym podany środek spłynie do nosa i gardła, a lek nie utrzyma się w wymaganym stężeniu na powierzchni oka - może wówczas odpowiednio nie zadziałać!

Pamiętaj, by bezpośrednio po wpuszczeniu kropli do oka przez chwilę nie mrugać, gdyż mruganie powoduje odprowadzanie leku do kanału łzowego. Po zamknięciu powiek preparat samoistnie pokrywa powierzchnię oka.

Pamiętaj, że bezpośrednie podawanie 2 preparatów jeden po drugim powoduje wypłukanie obu z nich - żaden nie będzie skuteczny!

Jeżeli masz trudności spróbuj wpuścić krople do oczu przed lustrem lub w pozycji leżącej. Możesz poprosić też inną osobę o pomoc, ale koniecznie zapoznaj go z powyższymi zasadami zakraplania oczu.

 


Obejrzyj wypowiedź lekarza okulisty: dr Anna Otto na temat zakraplania oka:

Łzawienie oczu - przyczyny i rady

Nadmierne, uporczywe łzawienie oczu to uciążliwa dolegliwość, która często uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych zajęć, pracę przy komputerze, czy prowadzenie samochodu. Łzawienie może mieć różne nasilenie - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Łzy powlekają oko cieniutką warstwą, tworząc tzw. film łzowy, który jest rozprowadzany podczas mrugania. Jest to - wbrew pozorom – skomplikowana, trójfazowa  mieszanina różnych składników przypominająca w przekroju kanapkę.
 

film lzowy

Choć wydają się tylko wyrazicielami naszych emocji – łzy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oka, jego ochrony i wyraźnego, komfortowego widzenia. Każda nieprawidłowość w składzie lub ilości łez powoduje powstawanie dokuczliwych objawów szczypania, pieczenia, nadmiernego łzawienia lub przeciwnie – uczucia suchości i piachu pod powiekami.
Konsekwencje zaniedbywania takich objawów mogą niestety być bardzo poważne.

Przyczyny łzawiących oczu:

Łzawienie oczu jest częstym objawem zaburzeń powierzchni oka i łez. Najczęściej występuje ono pod wpływem silnego słońca czy wiatru, ale w skrajnych przypadkach możemy łzawić również w zamkniętych pomieszczeniach - praktycznie bez przerwy.
Łzy przelewają się przez brzegi powiek i wypływają z oka zamiast utrzymywać się stabilnie na jego powierzchni.

Przyczyny łzawiących oczu to najczęściej:

Należy pamiętać, że dokuczliwe, chroniczne łzawienie może mieć też inne – bardziej złożone przyczyny, wymagające zastosowania korekcji wzroku,  leczenia ogólnoustrojowego lub nawet zabiegu chirurgicznego. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą.

Łzawienie oczu - jak sobie pomóc?

Łzawienie oczu będące skutkiem niedoboru lub nieprawidłowego składu łez najczęściej leczy się objawowo kroplami do oczu typu sztuczne łzy. Są one dostępne w aptekach bez recepty.
Warto poprosić o krople bez konserwantów, gdyż zawarte w kroplach do oczu konserwanty mają dodatkowe działanie drażniące. Krople do oczu bez konserwantów są zapakowane w jednorazowe małe fiolki, tzw. minimsy, albo w wielorazowe buteleczki, ale zaopatrzone w specjalne systemy (mechanizm z pompką albo poszerzona szyjka zakraplacza np. ABAK®) gwarantujące jałowość. Jeżeli buteleczka jest zwykła – krople maja konserwant.
Wychodząc na dwór, warto założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Ochronią oczy przed drażniącym działaniem wiatru i słońca. Należy również utrzymywać higienę oczu,  powiek i ich okolic. Brzegi powiek oczyszczamy specjalnymi, jałowymi chusteczkami, a okolice oczu myjemy delikatnymi hipoalergicznymi środkami (np. Blephaclean, Blephasol). W okresie nasilenia dolegliwości warto przerwać stosowanie tuszu do rzęs i kremów pod oczy, a także - jeżeli mamy wadę wzroku - zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na rzecz okularów.
Odchodzi do lamusa stosowanie ziół w postaci kropli do oczu , naparów i okładów na oczy.  Zioła np. świetlik, rumianek i herbaty nie są przygotowywane z myślą o oczach – stężenie i skład zawartych w nich składników może być dla wrażliwych oczu niewłaściwy, ponadto łatwo o alergię.
 

WAŻNE: Zawsze dokuczliwe objawy oczne warto skonsultować ze specjalistą. Jeżeli natomiast łzawimy w sposób ciągły lub łzawieniu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie oczu czy też ból – należy bezwzględnie i pilnie udać się do okulisty.
 

Jak zadbać o oczy na urlopie?

Jak zadbać o oczy na urlopie? Pieczenie, łzawienie oczu, spuchnięta powieka lub innego rodzaju podrażnienie oczu może zepsuć każdy letni wypoczynek. Podpowiadamy co warto zabrać ze sobą i jak dbać o odpowiednią higienę oczu w trakcie wyjazdów.

Słońce, wiatr, długie podróże samochodem lub samolotem, dostanie się kurzu czy piasku do oka, alergia oczna - to tylko niektóre przyczyny podrażnienia oczu, które często zdarzają się w czasie wyjazdów urlopowych.

Chrońmy oczy przed słońcem !

Znajdująca się w atmosferze ochronna warstwa ozonu z roku na rok zmniejsza się- coraz więcej niebezpiecznego promieniowania UV dociera do powierzchni ziemi. Wiemy, że jest szkodliwe dla skóry, ale czy zwracamy uwagę na ochronę oczu? Niestety skutkiem regularnego narażania oczu na promieniowanie UVB może być nie tylko okresowe podrażnienie powierzchni oka (pieczenie, zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie) – może dojść również do uszkodzenia delikatnych wewnętrznych tkanek oka. Promieniowanie UV jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które już mają zdiagnozowane choroby oczu lub u których rodzinnie występują problemy z oczami. Pakując wakacyjny bagaż pamiętamy więc nie tylko o preparatach do opalania i kremach z filtrem do ciała, ale także o produktach dla ochrony oczu.

Pamiętajmy o dobrych okularach przeciwsłonecznych i kroplach do oczu z filtrem UV!

Atestowane okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV, pochodzące z wiarygodnego źródła - to część sukcesu. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie krople.Nowy Hyabak® to jedyne nawilżające krople do oczu z filtrem UVB, które przyniosą natychmiastową ulgę podraźnionym i zmęczonym podróźą oczom oraz chronią przed podraźnieniem wywołanym słońcem, promieniowaniem UVB i wiatrem.

Więcej na temat dlaczego i jak warto jeszcze chronić oczy przed słońcem? - przeczytaj

A gdy wpadnie coś do oka...

Wietrzny dzień może być utrapieniem nie tylko dla alergików wrażliwych na pyłki traw lub drzew. Jazda samochodem przy otwartym oknie, spacer po plaży lub ulicy może spowodować, że do oka dostanie się piasek, kurz czy inne ciało obce. Pocieranie oka, zatarcie np.brudnymi rękami może prowadzić do mikrourazów i zainfekowania powierzchni oka, wywołując zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki. Ratunkiem jest możliwe szybkie przepłukanie powierzchni oczu. Najlepiej sprawdza się w tej sytuacji sól fizjologiczna do oczu Hydrabak® w wygodnym, wielodawkowym opakowaniu w systemie ABAK®, która delikatnie wypłucze zanieczyszczenia nie podrażniając oka. Hydrabak® można stosować przez dwa miesiące od otwarcia opakowania, także u dzieci.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej higieny oczu i ich okolic!

Warto pamiętać o codziennej higienie powiek i okolic oczu. Zapobiegniemy odkładaniu się tłuszczu, zaschniętej wydzieliny oraz zanieczyszczeń (piasku, kurzu) na rzęsach i powiekach oraz przywrócimy naturalne dla oka warunki. Dzięki regularnej higienie okolic oczu unikniemy takich objawów dyskomfortu jak: podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie lub opuchlizna powiek, i zwiększymy skuteczność działania kropli do oczu. Do oczyszczania brzegów powiek należy stosować przeznaczone do tego celu, sterylne, hypoalergiczne chusteczki Blephaclean®. Są one nasączone składnikami delikatnie oczyszczającymi i kojącymi, odpowiednimi dla wrażliwych okolic oczu. O zasadach higieny okolic oczu powinni szczególnie pamiętać użytkownicy soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe w podróży

Pamiętajmy, że przy braku odpowiedniej higieny soczewki kontaktowe mogą być również źródłem groźnych infekcji oka, szczególnie przy współistniejących mikrourazach powierzchni oka (np. w wyniku niedostatecznego zwilżenia powierzchni oka). Źródłem drobnoustrojów wywołujących zakażenia oczu (pierwotniaków np: Acanthamoeba, bakterii, wirusów i grzybów) może być również woda z kranów i pryszniców, stawów i jezior oraz chlorowana woda w basenach . Uważajmy wszędzie tam, gdzie panują wilgoć i złe warunki higieniczo-sanitarne,  co zdarza się często w czasie urlopowych wojaży.

soczewki kontaktoweSoczewki kontaktowe o czym zawsze należy pamiętać?

W przypadku wystąpienia podrażnienia oka lub stanów zapalnych, bezwzględnie należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i skonsultować się z lekarzem okulistą.
Zwolennicy aktywnego wypoczynku (np. uprawiających sporty wodne) powinni pomyśleć o wygodnych, jednodniowych soczewkach kontaktowych, które po wyjęciu z oka po prostu się wyrzuca. Wyjeżdżając należy spakować wszystkie niezbędne akcesoria w odpowiedniej ilości - nie liczmy na to, że w każdej miejscowości wakacyjnej uda nam się je zakupić.
 

Zabierz ze sobą na wakacje produkty niezbędne dla zdrowia i komfortu Twoich oczu!

Hyabak®, Hydrabak® i Blephaclean® - wszystkie dostępne w aptekach lub w sklepie internetowym Thea Polska na www.oftadirect.pl

Kiedy potrzebujemy sztucznych łez ?

Twoje oczy pieką, łzawią i bolą? Zmęczone i podrażnione oczy to smutna codzienność wielu ludzi. Sprawdź kiedy i dlaczego warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu:

Pamiętaj, aby stosować nawilżające krople do oczu (sztuczne łzy) jeżeli:

Wówczas najczęściej dochodzi do zaburzeń wydzielania łez a Twoje oczy pozbawione tej naturalnej ochrony męczą się i są podrażnione. Jeśli zlekceważysz te pierwsze objawy, problem będzie się nasilał i może dojść do poważnych powikłań.  Przestrzegaj zasad higieny oczu i stosuj sztuczne łzy bez konserwantów.

Nie wiesz jakie krople do oczu wybrać? Dowiedz się więcej o kroplach do oczu Hyabak® z nową bardziej komfortową dla oczu formułą.

Oczy przed komputerem

Oczy przed komputerem Praca przed monitorem to dla naszych oczu ogromne obciążenie, które powoduje, iż bardzo szybko zaczynamy odczuwać zmęczenie i podrażnienie oczu. Dolegliwości narastają wraz z wydłużaniem czasu pracy. Przy 6-godzinnym czasie pracy przed komputerem blisko połowa użytkowników skarży się na dokuczliwe podrażnienie i zmęczenie oczu. Co zrobić aby pozbyć się dokuczliwych objawów i uniknąć poważnych powikłań ocznych?

Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać higieny pracy z komputerem oraz w miarę potrzeby stosować preparaty sztucznych łez, czyli nawilżające krople do oczu (koniecznie bez konserwantów).

Zalecenia dla użytkowników komputerów:

 1. Odpowiednie ustawienie monitora:
  • Odległość oczu od monitora ok. 50-70 cm (minimum na długość wyciągniętej ręki)
  • Pozycja ciała na wprost ekranu
  • Oczy mniej więcej na wysokości górnej krawędzi ekranu a jego środek ok. 10-22 cm poniżej oczu.
  • Dokumenty w takiej samej odległości od oczu co ekran.
 2. Odpowiednie oświetlenie
  • Najlepszym oświetleniem na każdym stanowisku pracy jest światło naturalne.
  • Jeśli oświetlenie sztuczne jest koniecznością, należy używać światła rozproszonego, najlepiej ogólnego, sufitowego.
  • Oprawy oświetlenia nigdy nie powinny być skierowane na ekran monitora!
 3. Warunki w pomieszczeniu
  • Temperatura otoczenia w czasie pracy ok. 22-24°C
  • Wilgotność powietrza zdecydowanie powyżej 50%
  • Wietrzenie pomieszczeń co 3-4 godziny (szczególnie w sezonie grzewczym)
 4. Przerwy w pracy co 2 godziny
 5. Korekcja wad wzroku
 6. Regularne stosowanie preparatów sztucznych łez bez konserwantów

 

O przyczynach i sposobach na zmęczonie oczu - dr Anna Otto okulista:

zalecenia dla uzytkownikow komputera

Jak chronić oczy przed słońcem?

Jak chronić oczy przed słońcem? Wiele badań naukowych i obserwacji klinicznych udowodniło, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje: przedwczesne starzenie skóry oraz wzrost ilości zachorowań na nowotwory skóry. Słońce potrafi jednak szkodzić nie tylko naszej skórze, ale i naszym oczom. Koniecznie należy zatem pamiętać o zabezpieczeniu oczu przed słońcem.

Promieniowanie UV groźne dla oczu przez cały rok.


Podczas słonecznego dnia do okapromieniowanie UV dociera nawet 10 krotnie więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia. Na dużych wysokościach, w ośnieżonych górach, piaszczystych plażach i przy odbijających powierzchniach wody (morza i jeziora) promieniowanie jest najbardziej intensywne. Jesteśmy narażeni na promieniowanie bezpośrednie oraz odbite. Promieniowanie UV jest najbardziej intensywne w godzinach południowych, jednak naszym oczom szkodzi najbardziej rano i po południu- gdy słońce znajduje się w bezpośredniej linii naszego wzroku.

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na trzy typy (w zależności od długości fali świetlnej):
- UV-A – odpowiedzialne za opalanie i przedwczesne starzenie skóry;
- UV-B – odpowiedzialne za poparzenia słoneczne, nowotwory skóry i uszkodzenia oczu;
- UV-C – pochłaniane przez atmosferę, praktycznie nie docierające do powierzchni ziemi.

 


Promieniowanie UVB powoduje w oku wiele uszkodzeń, których pierwszymi i charakterystycznymi objawami są:

 • pieczenie, szczypanie oczu,
 • zaczerwienienie oczu,
 • uczucie suchości i piasku pod powiekami,
 • nadmierne, nieopanowane łzawienie
 • nadwrażliwość na światło.
 
Uszkodzenia dotyczą nie tylko powierzchni naszego oka ale i delikatnych tkanek wewnętrznych.  Promieniowanie UV wywołuje w tkankach stres oksydacyjny i zapalenie - sprzyja m.in. rozwojowi chorób siatkówki (AMD- związane z wiekiem zwyrodnienie plamki, retinopatii) i soczewki (zaćma). Pod wpływem silnego słońca czy wiatru może dojść również do nadmiernego wysychania powierzchni oka i wystąpienia objawów podrażnienia i dyskomfortu typowych dla tzw. suchego oka. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ubytku lub utraty widzenia. Dlatego do ochrony oczu należy koniecznie stosować produkty z filtrem UV.
 
Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne
 • Noś okulary przeciwsłoneczne, ale tylko z odpowiednim filtrem UV. Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV szkodzą bardziej niż brak okularów. Powodują bowiem rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV uszkadzających tkankę oka. Warto wybierać takie okulary, aby ich oprawki z boku były również zabudowane.
 • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe wybieraj te z filtrem UVPamiętaj jednak, że soczewki kontaktowe  nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych – nie zakrywają całkowicie oczu i otaczających ich okolic  !!!
 • Podrażnione słońcem lub wiatrem oczy nawilżaj odpowiednimi kroplami typu sztuczne łzy (bez konserwantów chemicznych). Użyj  jedynych w Polsce, nawilżających kropli do oczu z płynnym filtrem UV - Hyabak®.

 • Stosuj dietę bogatą w luteinę i zeaksantynę- karotenoidy, które stanowią naturalne, wewnętrzne filtry chroniące oko przed promieniowaniem UV oraz antyoksydanty – stanowiące ochronę przed wolnymi rodnikami lub stosuj suplementy diety Nutrof Total.

Pamiętajmy, że krople do oczu nie zastąpią całkowicie dobrych okularów z filtrem UV, lecz uzupełnią ich ochronne działanie. Krople do oczu z filtrem są na pewno lepszym wyborem niż rozszerzające źrenicę ciemne okulary pozbawione filtrów.

Mogą być ich pozbawione nawet drogie, markowe okulary przeciwsłoneczne, dlatego sprawdź w zakładzie optycznym, czy Twoje okulary mają pełny filtr UV .


 

Pozostałe artykuły

Alergiczne zapalenie spojówek

Jak chronić oczy przed słońcem?

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować?

Kiedy potrzebujemy sztucznych łez ?

Suche oko inaczej zespoł suchego oka - objawy, przyczyny, leczenie

Jak zadbać o oczy na urlopie?

Łzawienie oczu - przyczyny i rady

Zakraplanie oczu - jak prawidłowo aplikować leki do oczu?

Oczy przed komputerem

Aktualności

Nowość Hyabak UD w minimsach

Nowość Hyabak UD w minimsach

Nawilżające i ochronne krople do oczu Hyabak są teraz dostępne w nowej postaci jednodawkowych opakowań tzw. MINIMSÓW. więcej »

Nowy Hyabak zamiast dotychczasowych marek! »

Hyabak® opinie - wyniki akcji testerskiej »

Zobacz pozostałe aktualności »

Warto wiedzieć

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Odczuwasz dokuczliwe swędzenie oczu i/lub powiek? Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dolegliwości są związane z alergicznym zapaleniem spojówek, szczególnie gdy masz stwierdzoną alergię na pyłki, roztocza, sierść zwierząt, twoja skóra jest atopowa lub masz astmę. Dowiedz się więcej jak pozbyć sie nieprzyjemnych objawów. więcej »

Jak chronić oczy przed słońcem? »

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować? »

Zobacz pozostałe artykuły »