Hyabak Packshoty
Miej oko na cały dzień
Hyabak Hyabak
w czasie podroży
i wypoczynku
Ikony
na słońcu
i wietrze
Bez żadnych konserwantów

Suche oko inaczej zespoł suchego oka - objawy, przyczyny, leczenie

Suche oczy, zmęczenie lub pieczenie oczu, lekkie zaczerwienienie oczu to najczęstsze dolegliwości, które mogą świadczyć, że cierpimy na zespół suchego oka, zwany prosto „suchym okiem”. Warto wiedzieć, że „suche oko” to poważne schorzenie oczu, które nieleczone powoduje nasilenie dolegliwości, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki i znacznego spadku komfortu życia. Jakie są przyczyny i objawy zespołu suchego oka oraz jak je leczyć?

Co to jest "suche oko"?

Suche oko” zwane również zespołem suchego oka to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.

Jakie są objawy "suchego oka"?

Niedostateczne wydzielanie łez powoduje:
•    uczucie ciała obcego pod powiekami i uczucie suchości oczu
•    pojawia się pieczenie oczu
•    światłowstręt
•    nadmierne łzawienie
•    ból oka
•    zmęczenie oczu
•    okresowe przymglenie widzenia.

Objawy te nasilają się jeszcze bardziej:
- w niekorzystnych warunkach otoczenia np. w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzowanym lub z ogrzewaniem centralnym), na słońcu i wietrze, w miejskim smogu lub w dymie papierosowym;
- kiedy rzadko mrugamy, np. w czasie czytania, oglądania telewizji czy podczas  korzystania z komputera w pracy i w domu.

Zdarza się, że do powyższych dolegliwości dołączają się:
•    swędzenie powiek i ich brzegów
•    zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek
•    łuski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina
•    uczucie ocierania powierzchni oka przy ruchach powiek.

Objawy te są najczęściej wynikiem nieprawidłowego składu łez. Do nieprawidłowego składu filmu łzowego dochodzi najczęściej w wyniku dysfunkcji lub przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma (z ang. MGD). Nieprawidłowy skład łez może występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym wydzielaniem łez.

Jakie są przyczyny "suchego oka"?

Z wielu przyczyn może dojść do zmniejszenia produkcji łez lub do ich nieprawidłowego składu. Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka to:
•    wiek -wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez
•    niektóre choroby ogólne lub leki przyjmowane w trakcie leczenia schorzeń (choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby reumatoidalne, choroby skóry np. trądzik, zaburzenia hormonalne i inne)
•    stosowanie przewlekle preparatów do oczu z konserwantem np. leczenie przeciwbakteryjne antybiotykiem lub leczenie jaskry
•    używanie soczewek kontaktowych
•    dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma, prowadząca do przewlekłego zapalenia brzegów powiek.

Leczenie zespołu suchego oka

Często zdarza się, że kiedy objawy ze strony oczu nie są bardzo dokuczliwe lekceważymy je. Kiedy dochodzi do nasilenia dolegliwości staramy się poradzić sobie sami z problemem. Niestety często lekceważenie objawów suchego oka lub niewłaściwe postępowanie powoduje nasilenie dolegliwości i może prowadzić do pogorszenia stanu oraz nieodwracalnych zmian na powierzchni oka. Zdarza się również, że zespół suchego oka bywa przeoczony lub wręcz mylony z innymi schorzeniami oczu np. z alergią oczu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który zaproponuje odpowiednią terapię.

Podstawowym postępowaniem w zespole suchego oka jest:
- ograniczenie lub wyeliminowanie przyczyny np. w przypadku pracy przy komputerze zastosowanie się do zaleceń dla użytkowników komputerów, unikane pomieszczeń z suchym powietrzem, osłanianie oczu przed wiatrem
- stosowanie preparatów nawilżających typu sztuczne łzy bez konserwantów np. kropli do oczu Hyabak®
- stosowanie profesjonalnej higieny brzegów powiek, która zmniejsza odparowanie łez i zwiększa skuteczność nawilżających kropli do oczu (sztucznych łez) – więcej o higienie brzegów powiek na www.higienapowiek.pl.

Więcej o roli profesjonalnej higieny brzegów powiek w zespole suchego oka i leczeniu tego schorzenia mówi okulista dr. Agnieszka Kudasiewicz-Kardaszewska:

 


Pozostałe artykuły

Alergiczne zapalenie spojówek

Jak chronić oczy przed słońcem?

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować?

Kiedy potrzebujemy sztucznych łez ?

Jak zadbać o oczy na urlopie?

Łzawienie oczu - przyczyny i rady

Zakraplanie oczu - jak prawidłowo aplikować leki do oczu?

Oczy przed komputerem

Aktualności

Nowość Hyabak UD w minimsach

Nowość Hyabak UD w minimsach

Nawilżające i ochronne krople do oczu Hyabak są teraz dostępne w nowej postaci jednodawkowych opakowań tzw. MINIMSÓW. więcej »

Nowy Hyabak zamiast dotychczasowych marek! »

Hyabak® opinie - wyniki akcji testerskiej »

Zobacz pozostałe aktualności »

Warto wiedzieć

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Odczuwasz dokuczliwe swędzenie oczu i/lub powiek? Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dolegliwości są związane z alergicznym zapaleniem spojówek, szczególnie gdy masz stwierdzoną alergię na pyłki, roztocza, sierść zwierząt, twoja skóra jest atopowa lub masz astmę. Dowiedz się więcej jak pozbyć sie nieprzyjemnych objawów. więcej »

Jak chronić oczy przed słońcem? »

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować? »

Zobacz pozostałe artykuły »