Hyabak Packshoty
Miej oko na cały dzień
Hyabak Hyabak
w czasie podroży
i wypoczynku
Ikony
na słońcu
i wietrze
Bez żadnych konserwantów

Łzawienie oczu - przyczyny i rady

Nadmierne, uporczywe łzawienie oczu to uciążliwa dolegliwość, która często uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych zajęć, pracę przy komputerze, czy prowadzenie samochodu. Łzawienie może mieć różne nasilenie - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Łzy powlekają oko cieniutką warstwą, tworząc tzw. film łzowy, który jest rozprowadzany podczas mrugania. Jest to - wbrew pozorom – skomplikowana, trójfazowa  mieszanina różnych składników przypominająca w przekroju kanapkę.
 

film lzowy

Choć wydają się tylko wyrazicielami naszych emocji – łzy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oka, jego ochrony i wyraźnego, komfortowego widzenia. Każda nieprawidłowość w składzie lub ilości łez powoduje powstawanie dokuczliwych objawów szczypania, pieczenia, nadmiernego łzawienia lub przeciwnie – uczucia suchości i piachu pod powiekami.
Konsekwencje zaniedbywania takich objawów mogą niestety być bardzo poważne.

Przyczyny łzawiących oczu:

Łzawienie oczu jest częstym objawem zaburzeń powierzchni oka i łez. Najczęściej występuje ono pod wpływem silnego słońca czy wiatru, ale w skrajnych przypadkach możemy łzawić również w zamkniętych pomieszczeniach - praktycznie bez przerwy.
Łzy przelewają się przez brzegi powiek i wypływają z oka zamiast utrzymywać się stabilnie na jego powierzchni.

Przyczyny łzawiących oczu to najczęściej:

Należy pamiętać, że dokuczliwe, chroniczne łzawienie może mieć też inne – bardziej złożone przyczyny, wymagające zastosowania korekcji wzroku,  leczenia ogólnoustrojowego lub nawet zabiegu chirurgicznego. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą.

Łzawienie oczu - jak sobie pomóc?

Łzawienie oczu będące skutkiem niedoboru lub nieprawidłowego składu łez najczęściej leczy się objawowo kroplami do oczu typu sztuczne łzy. Są one dostępne w aptekach bez recepty.
Warto poprosić o krople bez konserwantów, gdyż zawarte w kroplach do oczu konserwanty mają dodatkowe działanie drażniące. Krople do oczu bez konserwantów są zapakowane w jednorazowe małe fiolki, tzw. minimsy, albo w wielorazowe buteleczki, ale zaopatrzone w specjalne systemy (mechanizm z pompką albo poszerzona szyjka zakraplacza np. ABAK®) gwarantujące jałowość. Jeżeli buteleczka jest zwykła – krople maja konserwant.
Wychodząc na dwór, warto założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Ochronią oczy przed drażniącym działaniem wiatru i słońca. Należy również utrzymywać higienę oczu,  powiek i ich okolic. Brzegi powiek oczyszczamy specjalnymi, jałowymi chusteczkami, a okolice oczu myjemy delikatnymi hipoalergicznymi środkami (np. Blephaclean, Blephasol). W okresie nasilenia dolegliwości warto przerwać stosowanie tuszu do rzęs i kremów pod oczy, a także - jeżeli mamy wadę wzroku - zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na rzecz okularów.
Odchodzi do lamusa stosowanie ziół w postaci kropli do oczu , naparów i okładów na oczy.  Zioła np. świetlik, rumianek i herbaty nie są przygotowywane z myślą o oczach – stężenie i skład zawartych w nich składników może być dla wrażliwych oczu niewłaściwy, ponadto łatwo o alergię.
 

WAŻNE: Zawsze dokuczliwe objawy oczne warto skonsultować ze specjalistą. Jeżeli natomiast łzawimy w sposób ciągły lub łzawieniu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie oczu czy też ból – należy bezwzględnie i pilnie udać się do okulisty.
 


Pozostałe artykuły

Alergiczne zapalenie spojówek

Jak chronić oczy przed słońcem?

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować?

Kiedy potrzebujemy sztucznych łez ?

Suche oko inaczej zespoł suchego oka - objawy, przyczyny, leczenie

Jak zadbać o oczy na urlopie?

Zakraplanie oczu - jak prawidłowo aplikować leki do oczu?

Oczy przed komputerem

Aktualności

Nowość Hyabak UD w minimsach

Nowość Hyabak UD w minimsach

Nawilżające i ochronne krople do oczu Hyabak są teraz dostępne w nowej postaci jednodawkowych opakowań tzw. MINIMSÓW. więcej »

Nowy Hyabak zamiast dotychczasowych marek! »

Hyabak® opinie - wyniki akcji testerskiej »

Zobacz pozostałe aktualności »

Warto wiedzieć

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek

Odczuwasz dokuczliwe swędzenie oczu i/lub powiek? Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dolegliwości są związane z alergicznym zapaleniem spojówek, szczególnie gdy masz stwierdzoną alergię na pyłki, roztocza, sierść zwierząt, twoja skóra jest atopowa lub masz astmę. Dowiedz się więcej jak pozbyć sie nieprzyjemnych objawów. więcej »

Jak chronić oczy przed słońcem? »

Zapalenie spojówek jakie krople do oczu bez recepty można zastosować? »

Zobacz pozostałe artykuły »